هر آنچه که از آزمون تومر TÖMER نمی دانید! + بارم بندی نمره قبولی

چکیده کوتاه مطلب

تومر TÖMER چیست؟ تومر (TÖMER) نام مرکز تحقیق و بکارگیری زبانهای خارجی دانشگاه آنکارا (Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi) می‌باشد که با هدف آموزش زبان ترکی استانبولی در سال 1984 تاسیس و امروزه علاوه بر زبان ترکی، سایر زبانهای زنده و مهم دنیا نیز در این مرکز تدریس می‌شوند. موسسه […]

تومر TÖMER چیست؟

تومر (TÖMER) نام مرکز تحقیق و بکارگیری زبانهای خارجی دانشگاه آنکارا (Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi) می‌باشد که با هدف آموزش زبان ترکی استانبولی در سال 1984 تاسیس و امروزه علاوه بر زبان ترکی، سایر زبانهای زنده و مهم دنیا نیز در این مرکز تدریس می‌شوند. موسسه تومر علاوه بر آنکارا در شهرهای استانبول، آنتالیا، ازمیر، آلانیا و بورسا نیز دارای شعبه می‌باشد.

وظیفه اصلی موسسه تومر، آموزش زبان ترکی استانبولی در سطوح مختلف به اتباع خارجی می‌باشد که با هدف تحصیل و یا کار به کشور ترکیه می‌روند. در بین زبان آموزان موسسه تومر، بیشترین تعداد شرکت کننده مربوط به جوانانی است که با هدف اخذ مدرک تومر و تحصیل در دانشگاههای ترکیه در دوره‌های این موسسه شرکت می‌نمایند. علاوه بر این گروه، افراد بزرگسال دیگر نیز با هدف اشتغال در بخشهای مختلف بازار کار ترکیه، در این مرکز مشغول یادگیری زبان ترکی استانبولی می‌باشند.

 

تدریس زبان ترکی استانبولی در موسسه تومر در 12 ترم از سطح مبتدی تا پیشرفته صورت می‌گیرد که در پایان هر ترم آزمون تومر سطح مربوطه برگزار شده و زبان آموزانی که موفق به اخذ حداقل نمره قبولی در آزمون شوند مجوز شرکت در دوره‌های بالاتر را کسب می‌کنند.

لازم به ذکر است که اتباع خارجی می‌توانند بدون شرکت در دوره‌های آموزشی تومر کشور ترکیه، اقدام به شرکت در آزمون تومر نمایند.

 

کتاب مورد استفاده در تدریس زبان ترکی استانبولی موسسه تومر کدام است؟

کتاب های آزمون تومر ( YeniHitIt)

از سال 1984 تا 2002، منبع آموزشی مورد استفاده در موسسه تومر برای تدریس زبان ترکی استانبولی، سری کتابهای Türkçe Öğreniyoruz اثر Mehmet Hengirmen بود، ولی در سال 2001 موسسه تومر با تشکیل کمیسیونی از اساتید زبان که در این مرکز مشغول تدریس بودند اقدام به طراحی و تالیف کتابهای ینی هیتیت (Yeni Hitit) نمود و از سال 2002، کتابهای ینی هیتیت منبع آموزشی اصلی تدریس ترکی استانبولی در این موسسه می‌باشند.

 

کتابهای ینی هیتیت دارای سه جلد می‌باشند. جلد اول کتاب پایه (Temel)، جلد دوم کتاب سطح متوسط (Orta) و جلد سوم سطح پیشرفته (Yüksek) می‌باشد. هر سطح از کتابهای ینی هیتیت شامل دو کتاب می‌باشند: کتاب درس یا کتاب دانش آموز (Ders Kitabı) و کتاب تمرین یا (Çalışma Kitabı). هر جلد از کتابهای ینی هیتیت شامل یک سی دی می‌باشد که فایلهای صوتی تمرینات کتابهای درس و تمرین در آن گنجانده شده است.

 

کتابهای ینی هیتیت فاقد کتاب معلم می‌باشند و افرادی که قصد تدریس این کتابها را داشته باشند بایستی دارای اطلاعات کامل در زمینه دستور زبان ترکی استانبولی و مهارتهای چهارگانه مورد نیاز برای تدریس این کتابها باشند.

 

 

سطح بندی مطالب تدریسی در موسسه تومر بر اساس مطالب کتابهای ینی هیتیت صورت می‌گیرد. کورسهای آموزش ترکی استانبولی موسسه تومر از 3 سطح پایه (A1-A2)، متوسط (B1) و پیشرفته (B2-C1) و 12 دوره آموزشی تشکیل شده‌اند. شرکت کنندگان در این کورسهای آموزشی فقط در پایان آخرین دوره آموزشی قادر به دریافت مدرک تومر دیپلما می‌باشند و آزمونهای پایانی سطوح پایینتر فقط به منظور دریافت مدرک SERTİFİKA برگزار می‌گردند. متقاضیان دریافت مدرک تومر که در دوره‌های آموزشی موسسه تومر شرکت نمی‌کنند می‌توانند با پرداخت 100 یورو در آزمون SERTİFİKA و 150 یورو در آزمون DİPLOMA شرکت نمایند. متقاضیان تحصیل در دانشگاههای ترکیه بطور کلی نیازمند اخذ مدرک B2 و C1 می‌باشند.

 

 

مدرک تومر دیپلما و سرتیفیکا

 

آزمون تومر چیست؟

آزمون سنجش مهارتهای زبانی اتباع خارجی که بطور مرتب در شعب موسسه تومر در ترکیه و سایر کشورها برگزار می‌شود آزمون تومر نام دارد که به دو شکل Sertifika و Diploma برگزار می‌شود.

افرادی که در آزمون Sertifika شرکت می‌کنند، ممکن است یکی از نتایج زیر را کسب نمایند:

کسب نمره 50 تا 59 = مدرک A2

کسب نمره 60 تا 65 = مدرک B1

کسب نمره 66 تا 70 = مدرک B2

کسب نمره 71 تا 100 = مدرک C1 (گواهی مهارت زبان ترکی استانبولی به زبان آموز داده می‌شود.)

اعتبار مدرک Sertifika حداکثر دو سال می‌باشد و شرکت کنندگانی که موفق به کسب مدارک B2 و C1 شوند می‌توانند وارد دانشگاههای ترکیه شوند.

اعتبار مدرک Tömer Diploma مادام العمر بوده و معادل سطح C1 می‌باشد که برای موفقیت در این آزمون بایستی حداقل نمره 70 از 100 را کسب نمایید. این مدرک در تمام دانشگاههای ترکیه که زبان تحصیل در آنها ترکی استانبولی می‌باشد مورد قبول بوده و نشان دهنده توانایی دانشجوی خارجی در بکارگیری مهارتهای 4 گانه زبان ترکی استانبولی می‌باشد.

 

 

بخشهای مختلف آزمون تومر کدامند؟

آزمون تومر

 

آزمون تومر در دو بخش کتبی و شفاهی و در یک روز برگزار می‌شود. در آزمون کتبی تومر یک پرسشنامه و یک پاسخنامه در اختیار شما قرار می‌گیرد. در مرحله اول آزمون کتبی تومر بایستی به سوالات بخش Okuma Anlama پاسخ دهید که معادل خواندن و درک مطلب و یا به عبارتی بخش Reading می‌باشد. در این بخش چند متن کوتاه، متوسط و بلند در پرسشنامه گنجانده شده است که بایستی این متنها را مطالعه کرده و به خوبی درک کنید و به سوالات هر متن که ممکن است آسان، متوسط و یا دشوار باشند پاسخ دهید.

بخش بعدی آزمون تومر، Dinleme Anlama و یا بخش شنیداری (Listening) می‌باشد. در این بخش به طور معمول سه فایل صوتی برای شما پخش می‌شود که سرعت مکالمه در آنها از آرام شروع شده و به سریع ختم می‌شود. در این بخش شما در حین گوش دادن به هر فایل بایستی به سوالات مربوط به آن بطور همزمان پاسخ دهید که سوالات چهار گزینه‌ای، صحیح/غلط و یا جای خالی می‌باشند.

بخش نهایی آزمون کتبی تومر، آزمون Yazılı anlatım و یا نوشتار (Writing) می‌باشد. در این بخش ابتدا سه موضوع در اختیار شما قرار می‌گیرد که بایستی به دلخواه یک موضوع را انتخاب نموده و در مدت زمانی مشخص یک مقاله در مورد آن موضوع بنویسید. در مرحله بعدی چندین سوال در پرسشنامه آورده شده است که بایستی بطور کتبی در حد هر کدام یک پاراگراف به آنها پاسخ دهید.

بخش شفاهی آزمون تومر نیز شامل دو بخش می‌باشد. بخش Karşılıklı Konuşma یا گفتگوی رو در رو که در این بخش ممتحن از شما سوالاتی می‌پرسد و شما بایستی با تسلط و با سرعت و میزان مناسب به این سوالات پاسخ دهید. و بخش بعدی آزمون شفاهی تومر، Sözlü Anlatım یا توضیح شفاهی می‌باشد که در این بخش ممتحن یک موضوع در اختیار شما قرار می‌دهد که بایستی بطور شفاهی در مورد آن موضوع حداقل به مدت دو دقیقه صحبت کنید.

 

 

بارم و حداقل نمره قبولی آزمون تومر

میزان نمره هر یک از بخشهای آزمون تومر و حداقل نمره‌ای که بایستی در هر بخش کسب کنید در جدول زیر آمده است:

 

آزمون تومر
حداقل نمره قبولیکل نمرهبخشنوع آزمون
1525Okuma Anlama

خواندن و درک مطلب

کتبی
1525Dinleme Anlama

شنیداری

1525Yazılı Anlatım

نوشتاری

915Karşılıklı Konuşma

گفتگوی رو در رو

شفاهی
610Sözlü Anlatım

توصیف شفاهی

60100

 

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonمشاوره رایگان
0