آموزش الفبا و مقدمات دستور زبان ترکی استانبولی

الفبا ترکی استانبولی

همانند هر زبان دیگری، ایستگاه ابتدایی در مسیر یادگیری زبان ترکی استانبولی، الفبای آن است. یادگیری صحیح نوشتار و تلفظ حروف الفبای ترکی استانبولی بدون شک مهمترین بخش از فرآیند یادگیری این زبان  است.

در بسته آموزشی دستور زبان تومرلرن، سر فصل الفبا و مقدمات دستور زبان ترکی استانبولی به 7 بخش تقسیم می‌شود:

1- آشنایی با حروف الفبای ترکی استانبولی (Alfabe) : 

 

حروف الفبای ترکی استانبولی دارای تفاوتهای عمده‌ای نسبت به حروف الفبای انگلیسی می‌باشد. برخی از حروف در ترکی استانبولی وجود دارند که در الفبای انگلیسی موجود نیستند و همچنین، تلفظ تعدادی از حروف صدادار در ترکی استانبولی برای متکلمین سایر زبانها به خصوص زبان فارسی چالش برانگیز است. با توجه به آشنایی اکثریت زبان آموزان با حروف الفبای انگلیسی و بازخوردهایی که از آموزش حضوری الفبا به دست آوردیم، به این نتیجه رسیدیم که آموزش مقایسه‌ای حروف الفبای استانبولی و انگلیسی بهترین روش برای یادگیری سریع و کارآمد این مبحث می‌باشد. در این ویدئو علاوه بر آموزش حروف الفبا، 116 مثال تصویری نیز گنجانده شده است تا علاوه بر یادگیری تلفظ و نوشتار حروف الفبای ترکی استانبولی در داخل کلمات، تعدادی از کلمات ساده و کاربردی را نیز فرا بگیرید.

2- آموزش نحوه تلفظ حرف E در ترکی استانبولی :

 

 • تلفظ صحیح حرف E یکی از مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار بر بهبود کیفیت مکالمه به زبان ترکی استانبولی می‌باشد. حرف E در بعضی از مواقع با صدای ( اِ ) و گاهی با صدای ( اَ ) تلفظ می‌شود. در این ویدئو بطور اصولی و پایه‌ای ، قوانین مربوط به تلفظ این حرف را به کمک مثالهای متعدد فرا می‌گیرید.

3- آموزش نحوه تلفظ حرف Ğ در ترکی استانبولی :

 

 • حرف Ğ برای افرادی که قصد یادگیری زبان ترکی استانبولی را دارند کاملا نا آشنا می‌باشد. این حرف در موقعیتها و کلمات مختلف دارای تلفظهای متفاوتی می‌باشد. در این ویدئوی آموزشی تمام قوانین مربوط به تلفظ این حرف مهم را فرا می‌گیرید تا به کیفیت مکالمه بهتری دست پیدا کنید.

4- قانون هارمونی حروف صدادار در ترکی استانبولی (Kalınlık İncelik Uyumu) :

 • Büyük Ünlü Uyumu

 •  
 • بدون شک مهمترین قانون دستور زبان ترکی استانبولی، قانون هارمونی حروف صدادار می‌باشد. زیرا زبان ترکی استانبولی بر پایه اضافه شدن پسوندها به سایر کلمات کار می‌کند و این قانون مهمترین نقش را درتعیین پسوند مناسب برای اضافه شدن به کلمه قبلی ایفا می‌کند.

5- کاربرد علامت تصحیح یا مد در ترکی استانبولی (Düzeltme İşareti) :

 • علامت تصحیح یا مدّ ، علامتی است که در برخی کلمات بر روی برخی از حروف صدادار قرار می‌گیرد و نحوه تلفظ آن حرف و یا حروف G، K و L که قبل از آن آمده‌اند را تحت تاثیر قرار می‌دهد و شما برای اولین بار و بطور کامل با کاربردهای این علامت در بسته آموزشی دستور زبان تومرلرن آشنا خواهید شد و علاوه بر آن، نحوه تلفظ و قوانین مربوط به تلفظ حروف G و K هم در این بخش گنجانده شده است.

6- انواع اسم در ترکی استانبولی (İsimler/Adlar) :

 • یادگیری انواع اسم در ترکی استانبولی به خصوص اسامی خاص تاثیر بسیاری بر یادگیری دو مبحث مرتبط با این موضوع خواهد کرد که یکی از این دو مبحث، کاربرد حروف بزرگ در ترکی استانبولی است که آخرین بخش از سرفصل الفبا و مقدمات دستور زبان ترکی استانبولی می‌باشد. شما در این ویدئو موارد زیر را فرا می‌گیرید:

  -اسم خاص (Özel İsim) در ترکی استانبولی

  -اسم عام (Cins İsim) در ترکی استانبولی

  – اسم مفرد (Tekil İsim) و اسم جمع (Çoğul İsim) در ترکی استانبولی

  -تفاوت اسم جمع (Çoğul İsim) با اسم جمع (Topluluk İsmi) در ترکی استانبولی به کمک تصویر

  -اسم ذات (Somut İsim) و اسم معنی (Soyut İsim) در ترکی استانبولی

7-نحوه استفاده از حروف بزرگ در ترکی استانبولی (Büyük Harfler):

 • آشنایی با کاربرد حروف بزرگ در ترکی استانبولی تاثیر بسزایی در کیفیت نوشتار شما خواهد داشت که در این ویدئو با تمامی موارد استفاده از حروف بزرگ آشنا خواهید شد.
Call Now Buttonمشاوره رایگان
0